Сторінки

20101211

Хакери-месники і шпигуни на диліжансі

Стаття Умберто Еко для газети Libération


Справа WikiLeaks має подвійне значення. З одного боку, це уявний скандал — скандал, який виглядає таким тільки на тлі лицемірства, яке править відносинами між державами, громадянами та пресою. З іншого — ця справа знаменує глибокі зміни на міжнародному рівні і стає прообразом майбутнього регресу.

Та все по порядку. Перший аспект WikiLeaks — це підтвердження факту, що будь-яке донесення спецслужби будь-якої країни складається виключно з газетних вирізок. «Феноменальні» американські одкровення про сексуальні звички Берлусконі не містять нічого, чого б уже багато місяців не друкували газети (природно, крім тих, що належать йому самому), а похмуро-карикатурний портрет Каддафі давно став предметом естрадних жартів.

Правило, за яким секретні донесення повинні складатися тільки з уже відомих новин, принципово важливе для динаміки роботи спецслужб і не тільки в нашому столітті. Якщо ви підете до бібліотеки езотеричної літератури, ви побачите, що в кожній праці (про Грааль, про таємницю Ренн-ле-Шато, тамплієрів і розенкрейцерів) дослівно повторюється те, що вже було написано раніше іншими авторами. І це не тільки тому, що окультні автори не люблять займатися оригінальними дослідженнями (і не знають, де шукати новини про те, що не існує), але й тому, що ті, хто посвятив себе окультизму, вірять тільки в те, що вже знають, у те, що ще раз підтверджує їх знання. У цьому секрет успіху Дена Брауна. Те ж стосується і секретних донесень. Інформатори ліниві; ледачий або, щонайменше, обмежений шеф спецслужби (інакше, як знати, може, він міг би стати редактором Libération), який вважає за правду тільки те, що сам розпізнає. Цілком секретні відомості про Берлусконі, які американське посольство в Римі посилало до Державного департаменту, повторювали те ж саме, що попереднього тижня публікував Newsweek.


Тоді чому оприлюднення цих донесень наробило стільки шуму? З одного боку, з них стає зрозуміло те, що будь-який досвідчений спостерігач вже й так знає: що щонайменше з кінця Другої світової війни і з того моменту, коли глави держав отримали можливість зідзвонюватися по телефону або літати один до одного на літаку, посольства втратили свою дипломатичну функцію, ставши шпигунськими центрами і лише зрідка займаючись церемоніальними екзерсисами. Всі, хто дивиться фільми-розслідування, добре про це знає, то ж люди, які роблять вигляд, що не в курсі, просто лицемірить. Тим не менш, факт публічного відтворення цієї інформації порушує обов’язок лицемірства і виставляє американську дипломатію в дуже неприємному світлі.

По-друге, сама ідея того, що будь-який хакер може перехопити найпотаємніші секрети найсильнішої країни світу, завдає неслабкий удар по престижу Держдепартаменту. Тому скандал шкодить «зловмисникам» більше, ніж жертвам.

Але давайте подивимося глибше на те, що сталося. Раніше, за часів Оруелла, будь-яку владу можна було представити як Великого брата, який контролював кожен рух своїх підданих. Орвелівське пророцтво повністю збулося в момент, коли держава завдяки телефону має можливість контролювати кожен крок громадянина, кожну його транзакцію, готелі, в яких він зупиняється, платні автостради, по яких їздить, і так далі. Громадянин став жертвою недремного ока влади. А коли стає зрозуміло, як і відбулося зараз, що навіть тайники з владними секретами не можуть уникнути контролю з боку якого-небудь хакера, відносини контролю перестають бути односпрямованими і стають круговими. Влада контролює кожного громадянина, але кожен громадянин чи, принаймні, хакер, вибраний на роль громадського месника, може вивідати всі секрети влади.


Як влада, у якої більше немає можливості зберігати власні таємниці, може втриматися? Треба визнати, і про це колись говорив Георг Зіммель, що справжня таємниця — таємниця порожня, а порожню таємницю неможливо зробити явною; треба також визнати, що будь-яке знання про характер Берлусконі чи Меркель по суті є порожньою таємницею, таємницею без таємниці, оскільки відноситься до сфери загальновідомого. Проте оприлюднити, як це зробив WikiLeaks, той факт, що таємниці Хілларі Клінтон — порожні, рівноцінно відбирання у неї всієї влади. WikiLeaks ніяк не зашкодив ні Саркозі, ні Меркель, але дуже сильно нашкодив Клінтон та Обами. Якими будуть наслідки такої рани, нанесеної дуже сильній владі? Очевидно, що в майбутньому держави більше не зможуть розташовувати конфіденційну інформацію онлайн: це тепер все одно, що вішати її на дошку оголошень на найближчому перехресті. Не менш очевидно і те, що з нинішніми технологіями не можна розраховувати на підтримку конфіденційних відносин за телефоном. Немає нічого простіше дізнатися, що глава держави збирається кудись летіти на літаку або хоче зв'язатися з одним із своїх колег. Як в майбутньому можна буде підтримувати таємні або конфіденційні відносини? Я розумію, що поки мій прогноз відноситься до галузі наукової фантастики, але я змушений уявити собі державних агентів, які обережно переміщуються в диліжансах за неконтрольованими маршрутами, і при цьому несуть тільки повідомлення, завчені напам'ять або в кращому випадку ховають нечисленні письмові документи у підборі черевика. Інформація буде зберігатися в єдиному екземплярі у висувних ящиках, що замикаються на ключ: врешті-решт, вотергейтський злом мав менший успіх, ніж WikiLeaks.


Якось я вже мав можливість зауважити, що технології тепер розвиваються назад. Через століття після того, як бездротовий телеграф зробив революцію в комунікаціях, Інтернет повернув телеграф на телефонні дроти. Аналогові відеокасети дозволяли кінознавцям дослідити фільми кадр за кадром, перемотуючи плівку вперед і назад і виявляючи всі таємниці монтажу, тоді як тепер цифрові компакт-диски дозволяють тільки переходити від розділу до розділу, тобто "скакати" великими стрибками. На високошвидкісному поїзді з Риму до Мілана потрапляєш за три години, тоді як на літаку з урахуванням поїздки в аеропорт і з аеропорту — три з половиною. Тому немає нічого незвичайного в тому, що політикам і комунікаційним технологіям доведеться повернутися до транспорту на кінній тязі.

І останнє. Колись преса намагалася зрозуміти, що ж там таємно замишляють у тиші посольських особняків. Сьогодні конфіденційну інформацію посольства намагаються отримати у преси.
_____________________________________
Джерело: Libération

35 коментарів:

 1. О круто! Дякую за статтю. Дозволите перетягнути?

  ВідповістиВидалити
 2. Тільки з умовою, що ви цього робити більше не будете! Тобто, питати не будете :))

  ВідповістиВидалити
 3. Анонім02.02.13, 02:18

  For example, chills, and there's no one-size-fits-most treatment. nerve pain is the application of the body's normal flow of these images,
  while at school. Age and loss of sensation.
  Hold for a total of ten and slowly brings it down towards the chest by first, then swing around to the inflammation or compression takes place in the vertebral
  column through a daily basis.

  My site: back pain clinic Observatory
  Look at my blog : back pain clinic Observatory

  ВідповістиВидалити
 4. Анонім27.03.13, 22:06

  Nanokeratin locks onto the hair, forming a fine, smooth coat
  of keratin. As far as medical treatment is concerned, it's often suggested to consult your doctor before any further proceeding. When one thinks of fungus, they don't generally associate it with the
  head or scalp, but the itching, burning scalp, rash or pimples on the scalp
  could very well be caused by a fungus, requiring antifungal shampoo to provide
  well needed relief to the symptoms.

  Feel free to surf to my webpage hair products

  ВідповістиВидалити
 5. Анонім09.04.13, 07:13

  To make things easier and help you make savings, various
  newspaper services have invented the scheme of Newspaper subscription deals.
  He spoke slightingly but without bitterness of everything he
  had written, and I knew his new book must be very
  good for him to speak, without bitterness,
  of the faults of the past books. It is one of those helpful and
  useful addiction that every man and woman should have.

  For documentation purposes and additional interest, be sure to include the banner including the name of the news publication, as well as the date section.
  Just save your old newspapers, or get some from friends and
  neighbors and start packing.

  my webpage ... click here

  ВідповістиВидалити
 6. Анонім10.04.13, 04:21

  The product, according to the brand, can be applied throughout the
  day on dry hair if one's hair is medium to very coarse. As natural products don't have any side-effects, you can rest assured for healthy
  hair. It is designed for professionals so you know you're getting top performance.

  my web-site; hair products

  ВідповістиВидалити
 7. Анонім10.04.13, 06:20

  He was here to enhance his talent as an opera singer while subsequently having the unique
  ability to know every aria of the 18thand 19th century by memory.
  The typical flapper gown was beaded and adorned with
  tassels. Floral Cakes: You can start with a basic three-tiered wedding cake, and then add floral decorations such as orange blossoms or calla
  lilies, both popular flowers for arrangements in the 1920s.


  My web site flapper dress

  ВідповістиВидалити
 8. Анонім11.04.13, 06:44

  In the home of leper Simon, where Jesus' disciples were staying on in the city of Bethany, the lady known as Mary got an alabaster phial filled with pricy fragrance and set about to lavish it upon Christ as He reposed at the table. By christening this fragrance, the house of Dios sealed a pact with women. Rinse it thoroughly with lukewarm water and pat it gently with absorbent cotton towel.

  Also visit my site fragrance direct

  ВідповістиВидалити
 9. Анонім11.04.13, 07:15

  It saved much of my time since I didn't have to run around town looking for items and everything was easily delivered straight to my door before the wedding. Being classified as one of the luxurious perfume brands, it lives up the claim of being a good and long lasting perfume. You can find some amazing things that often other sites don't offer in the
  maternity area.

  Here is my weblog one stop shop

  ВідповістиВидалити
 10. Анонім11.04.13, 08:07

  Just consider these tips and we're sure you'll get the Palm
  Beach luxury real estate that you are wishing for.
  Also keep in mind that the law of attraction brings you
  what you focus on. This will enhance the mental illness cases out
  there getting " NO HELP".

  Feel free to visit my web site ... done deal

  ВідповістиВидалити
 11. Анонім11.04.13, 10:05

  75 off any one package of Keebler Granola Fudge Bars (6 count only-any flavor)$1 off any two packages of Keebler Townhouse Crackers (9.
  You will like the hospitality and care of these car rental companies
  with their readiness to help. If you exercise caution when purchasing items
  on Ebay you should have a safe, worry-free
  experience.

  Here is my website; www.project-generation.eu

  ВідповістиВидалити
 12. Анонім11.04.13, 13:52

  Edwardian era, with a strong appreciation for courtesy,.
  Tie your hair up in a bun and decorate it with paper flowers and chopsticks.
  One classic costume that's fairly to easy to get together is the swashbuckling pirate.

  My website: harem Pants

  ВідповістиВидалити
 13. Анонім11.04.13, 14:52

  Do this before doing anything such as public speaking, entering
  a party, speaking to someone, etc. Rose 4 Reines is a blend of four different types of royal roses.
  There is a Koshary just beyond the bazaar that has great food
  for a fraction of the bazaar prices.

  Also visit my blog; the perfume shop

  ВідповістиВидалити
 14. Анонім11.04.13, 21:57

  Тhis іs clearlу seen by the fact thаt Louis Vuitton is one of the oldest fashiоn houses in the world.
  Βuckles ruffles, tοtes, clutсhеѕ
  and other kinԁs оf styles are very popular in summer.
  All thе leаtherette strаps has beеn sewn within the circumferencе within the backpaсk to
  loοk after itѕ' robustness and additionally safety.

  Feel free to visit my site :: cheap handbags

  ВідповістиВидалити
 15. Анонім12.04.13, 19:20

  So thе big question wаs hοw much iѕ the watch truly worth.
  Thesе IWϹ Rеρlicа Watсhеs will
  ensure thаt yοu are the center of attractiоn at the раrtу.
  ѕ get bаck to hіghlighting thе rеst of the watchеѕ.


  Check оut my ѕіtе :: fastrack watches

  ВідповістиВидалити
 16. Анонім13.04.13, 08:18

  Mοѕt of them will сontain grеat
  coupons for attractiоns and reѕtaurants around town.
  Τhe pаinted desert is named for the colors cаuseԁ by bands of
  different mineral content in the rοсks. Over the last
  decade the аttіtuԁes іn Јаρan гegarding shunga haѵe
  changed rеsulting in the ρublіcаtion of a hugе quantity оf books
  including uncensored matеrial and ѕhunga stuԁіes in Japan.


  Αlso visіt my web blog - souvenir

  ВідповістиВидалити
 17. Анонім13.04.13, 21:11

  of the evening (to this day I havе nеvеr owned a ρair οf
  reԁ shoes, Christian Louboutin be damned).
  The finishing tοuch: A matching red hanԁbаg or red belt.
  Most οf аll just enjoy yoursеlf and tгy new things with your
  waгdrobe, but be balancеd.

  mу ωeb pagе ... http://wiki.aeronautica.org.mx/aeronautica/index.php?title=Examining_No-Hassle_red_shoes_Methods

  ВідповістиВидалити
 18. Анонім13.04.13, 21:25

  As ѕhown bу the pictures published by Wetpaint Entеrtainment, Liѕa was holding a big leopard-print
  handbag thаt feаtured a big beigе bow οn the front
  toρ panel of the hаnԁbag by the straρs.
  The more the number of pаtсheѕ, the morе stitching
  and therefοre, mοге chances οf the handbag ѕucсumbing to wear and
  tear. If you like it you may carry it anyway, evеn іf it
  is not the гeal Mc - Cοy.

  Feel free to visit my wеbρage cheap handbag

  ВідповістиВидалити
 19. Анонім18.04.13, 17:31

  Hегe's how Dolores tells it: the two meet as refugee downtowners. As a result, individuals, especially African Americans with textured hair are unable to truly experience healthy hair or discover the true lusciousness of Black Hair or Ethnic Hair. Also See:BB Cream Reviews for Dark Skin - Causes of Dandruff in African-American Hair - References: Oprah.

  Here is my web page - kinky

  ВідповістиВидалити
 20. Анонім20.04.13, 07:06

  Howeѵer, there's only one way to go from short to long hair: let it grow. Was it right after a chemical treatment of some sort. Be Careful With hair accessories If you are a devotee of the ponytail, you're wrеcking your hair and nοt
  doing yοur dye job any faνors either.

  ВідповістиВидалити
 21. Анонім21.04.13, 01:10

  At that time, I was a very ordinary promoter at a small company,
  of course, I earned not much money which was just enough
  to support myself. As someone who believes in natural healing methods more than the
  traditional medicine which has its own side effects, I liked the fact that she focuses on natural methods of healing from yeast infection.
  It is also possible that if CLASS recipients are eventually enrolled in AHCCCS (Arizona's Medicaid program), AHCCCS will benefit financially by receiving a share of the cash payment made by the CLASS program. If you have a personal injury legal matter, a dog bite or if you’ve lost a loved one in a wrongful death accident, call the Law Offices of R. Finally, I think anyone would be inspired by Lynda's story.


  Here is my webpage :: loquats

  ВідповістиВидалити
 22. Анонім21.04.13, 16:23

  Hi! I know this is somewhat off topic but I was
  wondering if you knew where I could locate a captcha plugin for my comment form?
  I'm using the same blog platform as yours and I'm having problems finding
  one? Thanks a lot!

  Also visit my web page; ford ranger forum

  ВідповістиВидалити
 23. Анонім23.04.13, 01:34

  Yοu ѕee them sіtting in theіr cагs,
  listenіng to Βrіtneу Ѕpеars, aρρlyіng a freѕh set
  of lіpstick, and fiхing their hair.

  Thesе couρоns tуpicаlly hаve pictures fοг more eхpensiνe items, hоwеver уоu cаn usе these types of сοuρonѕ on baby wipeѕ аs wеll.
  Like any otheг antіvirus pгograms, VIPRE can alѕo prοvide a false deteсtion.


  Here is my web ѕite - lovelyamy.net

  ВідповістиВидалити
 24. Анонім23.04.13, 23:46

  With many of our Мemоrial Daу activities bеіng hеld Wednesdaу, thеre will bе
  businesseѕ closeԁ аnd people with that day
  off, tοο. but in the еnd I
  dеcіdeԁ real estаte was a much better buѕinesѕ.
  For evil mеn ωill be сut off, but those who hope in thе LΟRD will inheгit the lаnd.


  My blog pοst - Bizspeaking

  ВідповістиВидалити
 25. Анонім24.04.13, 01:40

  Thіs mаkеѕ a lοt of ѕеnѕe, cοnsidеring Ηugh Hеfnеr haѕ his picκ
  of vігtuаlly any woman hе wаnts, sο Cгystal Harris ѕhoulԁ have been quite flаtteгeԁ thаt the oсtogenarian wаѕ intеrested іn
  putting his lοve for her on paper. "second amendment remedies") and the іlk comе whеn
  thеy don't get their way at the ballots. These are susceptible to break down over time and may lead to costly repairs.

  Here is my webpage ... cheap cars

  ВідповістиВидалити
 26. Анонім24.04.13, 03:35

  During thiѕ ԁaу anԁ agе, I
  cannot rеally іmaginе аnyonе I know ωho woulԁn't take pleasure in investing in and using a Smartphone. That means camouflage, olive and tan colors, rugged looking bags, and canvas. Choose from: "Spring into Spring" or "Weight Loss & Pleasure".

  Here is my website :: cheap handbags

  ВідповістиВидалити
 27. Анонім24.04.13, 05:59

  When I wеnt tо install the pгogram, Ι unzipped the file,
  and saw two. Вest scene to me ωas Betty White and Sandra Bullock's impromptu "dances" in the woods. Her most recent side boob exposure brings up some interesting observations.

  my web blog: big deal

  ВідповістиВидалити
 28. Анонім25.04.13, 06:13

  Hi there, i read your blog from time to time and i own a similar one and i was just curious if you get a lot of spam responses?
  If so how do you reduce it, any plugin or anything you can advise?

  I get so much lately it's driving me crazy so any assistance is very much appreciated.

  Also visit my blog :: www.doublesneak.de

  ВідповістиВидалити
 29. Анонім26.04.13, 02:45

  Hello, Neat post. There's a problem with your website in internet explorer, may check this? IE nonetheless is the marketplace chief and a big portion of other folks will leave out your wonderful writing because of this problem.

  my homepage - http://ix.com.au/2012/08/21/hello-world/

  ВідповістиВидалити
 30. Анонім11.06.13, 10:08

  Hi there, just became aware of your blog through Google, and found that it's truly informative. I'm going to watch out for brussels.
  I will be grateful if you continue this in future.
  Numerous people will be benefited from your writing.
  Cheers!

  Review my webpage: cellulite treatment cream

  ВідповістиВидалити
 31. Анонім15.06.13, 08:42

  Awesome article.

  my blog; Air Max Femme **

  ВідповістиВидалити
 32. Анонім15.06.13, 12:29

  I blog frequently and I seriously appreciate your content.
  The article has truly peaked my interest. I'm going to bookmark your site and keep checking for new details about once a week. I opted in for your RSS feed too.

  Also visit my blog post; Air Max 1

  ВідповістиВидалити
 33. Анонім15.06.13, 19:28

  If some one needs to be updated with latest technologies then he must be pay a
  quick visit this website and be up to date everyday.


  Take a look at my web blog :: Mulberry Outlet

  ВідповістиВидалити
 34. Анонім16.06.13, 03:39

  I'll immediately clutch your rss as I can not in finding your email subscription link or newsletter service. Do you have any? Kindly permit me recognize so that I may subscribe. Thanks.

  my website ... Boutique Air Jordan - -

  ВідповістиВидалити
 35. Анонім18.06.13, 20:58

  Hey there! This post couldn't be written any better! Reading this post reminds me of my previous room mate! He always kept chatting about this. I will forward this page to him. Fairly certain he will have a good read. Many thanks for sharing!

  My web page - Learn More Here

  ВідповістиВидалити